غدیر > قسمت سوم

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

برچسب ها

#غدیر
> قسمت سوم
http://pre07.deviantart.net/2971/th/pre/f/2016/250/c/3/ghadir_by_iranamc-dagt2g7.jpg

🔹ب - واگذاری مسئله خلافت به شورا
1 - اگر پیامبر(ص) این راه را براى خلافت برگزیده بود، مى‏بایست، مردم را در این باره توجیه نموده و براى فرد انتخاب شده و افراد انتخاب کننده شرایطى بیان مى‏کرد، در حالى که مى‏بینیم چنین اتفاقى نیفتاده است. بنابراین اگر بنا بود که امر خلافت، شورایى باشد باید آن را مکرر و با بیانى صریح و بلیغ بیان مى‏داشت.
2 - نه تنها پیامبر(ص) نظام شورایى را بیان نکرد، بلکه هرگز مردم صلاحیّت و آمادگى چنین نظامى را نداشتند، زیرا اینان همان کسانى بودند که در قضیه بناى «حجرالاسود» با یک دیگر در نصب آن نزاع کرده و هر قبیله‏اى مى‏خواست آن را خود نصب کند تا این افتخار نصیب او گردد که نزدیک بود، این نزاع به جنگى تبدیل شود. تنها پیامبر(ص) با تدبیر حکیمانه خود این نزاع را خاموش کرد و با قرار دادن حجرالاسود در میان پارچه‏اى از تمام اقوام دعوت کرد تا نماینده آنان در نصب حجرالاسود سهیم باشد.
3 - گفته شد که پیامبر(ص) وظایف دیگرى غیر از تلقى و تبلیغ وحى داشته است. مسلمین بعد از رسول‏خدا(ص) به کسى احتیاج داشتند که خلأاى را که با رحلت پیامبر حاصل شده بود جبران کند و آن هم کسى غیر از علی(ع) و اهل بیتش نبوده است.
لذا از علی(ع) سؤال شد: چرا تو از همه بیشتر از پیامبر(ص) روایت نقل مى‏کنى؟ فرمود: زیرا من هرگاه از پیامبر(ص) سؤال مى‏کردم مرا خبر مى‏داد و هر گاه سکوت مى‏کردم او شروع به حدیث گفتن مى‏کرد. (صحیح ترمذى، ج 5، ص 460)
پیامبر بارها فرمود: «من شهر حکمت و على درب آن است». ( صحیح ترمذى، ج 5، ص 637)

نتیجه این که: با ردّ راه اول و دوّم، راه سوّم که همان 🔸تعیین و نصب خلیفه از جانب رسول خدا است، متعیّن مى‏گردد.

❓آیا امام على(ع) از سایر صحابه برتر است ؟
از جمله شرایط متکلمان براى امامت امام، این است که باید افضل اهل زمانش باشد.

◀️ برتری حضرت علی (ع)ازدیدگاه آیات
🔹ولایت ( سوره مائده، آیه 55) : به اتفاق مفسّران عامه و خاصه، شأن نزول آیه علی(ع) است. (در المنثور، ج 2، ص 239 و..)
🔹 مودت ( سوره شورى، آیه 23) : سیوطى از ابن عباس نقل کرده است: «هنگامى که این آیه بر پیامبر(ص) نازل شد، عرض کردند: اى رسول خدا! قرابت تو که مودّتشان بر ما واجب است کیانند؟ فرمود: على و فاطمه و دو فرزند آنها».( احیاء المیت بفضائل اهل البیت‏علیه‏السلام، ص 239)
🔹تطهیر (سوره احزاب، آیه 33) : عایشه نقل کرده که رسول خدا(ص) صبح هنگامى از اتاق خارج شد، در حالى که بر دوش او عبائى بود، در آن هنگام حسن بن على وارد شد، او را داخل آن عبا - کسا - نمود. سپس حسین وارد شد و در آن داخل شد. آن گاه فاطمه وارد شد و پیامبر او را داخل آن عبا نمود. آن گاه على وارد شد و او را نیز در آن داخل نمود. سپس این آیه را قرائت کرد.( صحیح مسلم، ج 2، ص 331)
🔹لیلة المبیت ( سوره بقره، آیه 207) : ابن ابى الحدید مى‏گوید: تمام مفسران روایت کرده‏اند که این آیه در شأن علی(ع) هنگامى نازل شد که در بستر رسول خدا(ص) آرمید.( شرح ابن ابى الحدید، ج 13، ص 262)
🔹مباهله ( سوره آل عمران، آیه 61) : احمد بن حنبل در «المسند» نقل کرده است. «هنگامى که این آیه بر پیامبر(ص) نازل شد، حضرت على و فاطمه و حسن و حسین: را دعوت کرد و فرمود: بار خدایا اینان أهل‏بیت منند».( مسند احمد، ج 1، ص 185)
{آیات در تصویر نشان داده شده است}

◀️برتری حضرت علی (ع) ازدیدگاه روایات
(ادامه این مطلب را فردا مطالعه کنید.)
@BacheShiehPlus

نویسنده : بازدید : 13 تاريخ : چهارشنبه 17 شهريور 1395 ساعت: 6:26
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها