غدیر > قسمت اول

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

امکانات وب

برچسب ها

#غدیر
> قسمت اول
chera Ghadir by iranamc
چرا حدیث غدیر ؟
یکى از مهمترین ادله ولایت و امامت و خلافت بلافصل حضرت علی(ع) حدیث معروف به «غدیرخم» است.
مطابق این حدیث پیامبر اکرم(ص) حضرت امیر(ع) را از جانب خداوند متعال به امامت بعد از خود منصوب کرده است.

وحدت چه می شود ؟
پیامبر اکرم(ص) با آن که مى‏داند بنى‏امیّه با علی(ع) و بنى‏هاشم مخالف است و هرگز عده‏اى زیر سلطه و ولایت امام علی(ع) نمى‏روند و امامت او را هرگز نمى‏پذیرند، اما این مسئله باعث نشد که از بیان حقّ و حقیقت صرف نظر کرده و ولایت و امامت علی(ع) را بیان نکند، بلکه در طول 23 سال بعثت خود در هر جا و هر نحو که ممکن بود و موقعیت داشت، ولایت و امامت علی(ع) را به مردم گوشزد کرد، با این که به طور قطع مى‏دانست از هنگام وفاتش در این موضوع اختلاف خواهند کرد، بلکه این اختلاف باقى مانده تا روز ظهور امام زمان(ع) ادامه پیدا خواهد کرد، با این همه حقّ را بیان کرد.
حقیقت مفهوم «وحدت» - و به عبارت صحیح‏تر «اتحاد» - آن است که با حفظ عقاید قطعى و مسلم خود در مقابل دشمن مشترک موضع واحدى داشته و از او غافل نباشیم و این بدان معنا نیست که از بحث و گفتگوى علمى محض و خالى از تعصبات پرهیز کنیم، زیرا همه امور در حقیقت براى حفظ شریعت اسلامى است.

دین و مذهبت چیست ؟
اصول دين، اموری اعتقادی است كه پايه و اساس دين را تشكيل مي‌دهد و عبارت است از: توحيد، عدل، نبوت، امامت و معاد.
(تذكر: عدل و امامت، بنابر مذهب شيعه، جزء اصول دين است و از اين لحاظ به آنها اصول مذهب هم گفته مي‌شود)
در اصول دین جای تقلید نیست و شخص مسلمان باید با دليل عقلی بايد بتواند آنها را ثابت كند.
اما فروع دين (شیعه)، مسائل عملی اسلام است (مثل: نماز، روزه، حج . جهاد. خمس. زکات. تولی. تبری. امربه معروف. نهی ازمنکر.) كه فرد بايد آنها را انجام دهد و تقليد در آنها جايز است.

مذهب خودت را میشناسی ؟
بدانید : محور همه مذاهب بر مسئله امامت است.
پیامبر اکرم(ص) فرمود: «امتى نباشید که بگویید اگر مردم کار خوب کردند ما نیز خواهیم کرد و اگر مردم ظلم کردند ما نیز ظلم مى‏کنیم. ولى خود را آماده کنید که اگر مردم کار خوب کردند شما نیز چنین کنید و اگر بد کردند شما بد نکنید»
پیامبر اکرم(ص) فرمود: «امت موسى بر هفتاد و یک فرقه متفرّق شدند و امّت عیسى بر هفتاد و دو فرقه و زود است که امّت من بر هفتاد و سه فرقه متفرّق گردند، یک فرقه آنان اهل نجات و سایر فرقه‏ها در آتش دوزخ‏اند».
مى‏دانیم که عمده اختلافات در مسئله امامت است و همین مسئله بود که سرمنشأ بسیارى از فرقه‏ها در جامعه اسلامى شده است.

آیا تعیین جانشین براى پیامبر(ص) ضروری است ؟
گروهى از اهل سنت معتقدند که پیامبر(ص) براى بعد از خود کسى را به عنوان خلیفه معین نکرده و امر خلافت را به مردم واگذار نموده است. گروهى دیگر مى‏گویند: پیامبر، ابوبکر را به عنوان جانشین خود معین کرده است، ولى شیعه امامیه معتقد است که باید پیامبر(ص) خلیفه و جانشین بعد از خود را معرفى مى‏کرده که قطعاً نیز معرّفى کرده است. ما در ادامه این بحث این موضوع را بررسى کرده و ضرورت تعیین جانشین بعد از پیامبر(ص) را به اثبات خواهیم رساند (ان شا الله ادامه این مطلب فردا بر روی کانال ...)

نویسنده : بازدید : 10 تاريخ : سه شنبه 16 شهريور 1395 ساعت: 5:33
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها